עמוד ראשי

מתוך academiail

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים


אקדמיה-ישראל היא רשת פעילות אקדמית אזרחית (כלומר, וולנטרית ובלתי מוסדית) אשר מיועדת להעצים את הקהיליה האקדמית והאזרחות האקדמית באותן תחומים אשר נופלים כרגיל בין הכיסאות או מחייבים שיתוף פעולה בין מוסדי. הפעילות מכוונת יוזמה ביסוס והעברה לאחרים.

כרגע אבקש להדגיש את א. רשימת דואר אלקטרונית, אקדמיה-ישראל שעברה לבשער

ב. קבוצת פייסבוק אקדמיה-ישראל שהועברה לבשער

ג. הדגש כרגע בפעילות הוא על קידום תלמידי ותלמידות מחקר בפרויקט שנקרא מעברים. ראה בהמשך

ד. דף זה מנגיש ידע על רשתות אקדמיות בישראל וכיצד להצטרף אליהם

מטרותרשת אקדמיה-ישראל

ליצור זירה של שיח בנושאים מקצועיים לטובת קידומה של קהיליית מחקר מגוונת ומלוכדת ועל ידי כך לסייע להתפתחות לחיזוק הקשר בין חברי הקהיליה. תקשורת פעילה וקשרים חברתיים הם תנאי-קדם להתפתחות פרופסיונלית ולחיזוק נורמות של פעולה מקצועית, שקופה ופתוחה.


ב. רשת האמייל

למשלוח הודעות לכל חברי הרשת שלח את הודעתך ל-

academia-il@listserver.huji.ac.il

להרשמה וגריעה מהרשת': ישירות בקישור הזה או ניתן להירשם והיגרע מהרשימה באמצעות פנייה לדואר אלקטורני: academiaisrael2015@gmail.com

הקבוצה הועברה לארגון בשער אבל כרגע בגלל חלופי תפקידים בארגון בשער היא מנוהלת שוב על ידי דוד לוי-פאור

ג. רשת אקדמיה ישראל בפייסבוק

קבוצת הפיסבוק שלנו נקראת Academia-IL Network

הקבוצה הוקמה על ידי ד"ר אורנה רז ופרופ' דוד לוי-פאור מנוהלת כיום על ידי ארגון בשער https://www.bashaar.org.il/

הדרכה על עבודה ברשתות חברתיות כמו פייסבוק נמצאת כאן. מדריכים פשוטים אחרים נמצאים באמצעות חיפוש ברשת.רשת מעברים

קבוצת פוסטדוק-ישראל פתוחה לדוקטורנטים ולדוקטורנטיות שנתיים ממועד הסיום הצפוי של לימודיהם ולדוקטורים ודוקטוריות צעירים וצעירות שעדיין מחפשים תקן ו/או מקום לפוסט דוקטורט. היא פתוחה גם לפוסטדוקטורנטים הנמצאים בחול ואשר רוצים לחזור לארץ ושואלים את עצמם, איך וכיצד.

הכוונה היא לתמוך בתהליך המעבר מדוקטורט לפוסטדוקטורט ומפוסט דוקטורט לתקן. הקבוצה פתוחה לכל הדיסציפלינות וההצטרפות היא דרך רישום לרשת האמייל שלנו.

קישור לרשת מעברים


הקבוצה מנוהלת על ידי פרופ' דוד לוי-פאור. היא מופעלת לצד קבוצות אינטנסיביות יותר המתארגנות למלגות/מענקים תובעניים כמו מארי-קירי למשל. בתוכניות אינטסיביות אלו אנו מפעילים במידת הצורך גם מנטורים אקדמיים.

ד. רשת מדעי החברה-ישראל

רשת מדעי החברה-ישראל כוללת אתר אינטרנט ורשימת תפוצה בדוא"ל המיועדים לאפשר קשר יעיל ואמיץ בין סגל אקדמי, סגל מנהלי ותלמידי מחקר במדעי החברה בארץ. הרשת היא התארגנות בלתי פורמאלית לקידום מדעי החברה בישראל. הרשת הוקמה בפברואר 2008 על-ידי פרופ' דוד לוי-פאור מהמחלקה למדע המדינה ובית הספר למדיניות ציבורית ע"ש פדרמן באוניברסיטה העברית. רשת הדיוור הכוללת למעלה משלושת אלפים וחמש מאות חברים מנוהלת מאז מרץ 2012 על-ידי ד"ר אמיר טל מאוניברסיטת חיפה. לרישום פנה ל: ד"ר אמיר טל social.science.il@gmail.com

רשת מדעי החברה-ישראל מפעילה גם דף פייסבוק https://www.facebook.com/#!/SocSciIL

מדיניות הפרסום של עורכי הרשימה

עורכי הרשימה מפעיל שיקול דעת לגבי ההודעות המפורסמות ברשת ובפייסבוק. שיקול הדעת מכוון לשמור על האיזון בין מטרות הרשימה כרשימה פתוחה לבין מטרותיה המקצועיות. נושאים שאינם נוגעים לחברי הקבוצה כקבוצה לא יאושרו אלא לאחר שיקול דעת. בהחלטה על אישור נושאים נלקחים בחשבון איכות המסר, והתאמתו למטרות הפורום. מסרים שחוזרים חזור ושנה על תכנים שהועברו כבר במסגרת הדיון המתפתח לא יאושרו.

כללי התנהגות:

כללי התנהגות ברשימה משתנים מעת לעת. לאחר תקופה סוערת של פירסום שאינו סלקטיבי בעיקרו הדגש כיום הוא על איכות המסר ומרכזיותו למטרות הרשת. חברי הרשימה מוזמנים לעזור בגיבוש כללי ההתנהגות. בעיקרון הרשימה מוגבלת לנושאים אקדמיים שאינם מקבלים ביטוי מתאים ומספיק באמצעי תקשורת אחרים. במקרים מסוימים מותרת העברת הודעות "פרטיות" (דהיינו החלפת דירות או שכירה של דירות בענייני שבתון) באתר הפייסבוק של הקבוצה (ראו קישור למעלה).

 • יש להזדהות בשם מלא, ניתן ורצוי לציין השתייכות ארגונית

על המסרים במייל להיות קצרים ומחודדים. עדיף להבהיר את הנקודה המרכזית, ואם נחוץ להוסיף פרטים נבחרים. רצוי להבהיר את כוונת המייל בראשית הדברים ולהתמקד בנושא שעל הפרק. יש לציין במפורש לאיזו טענה או אמירה מתייחסים תוך ציטוט חלקי לפי הצורך מן הראוי להתרכז בנושא אחד. אם ברצונך לדון ביותר מנושא אחד עדיף לשלוח מייל נפרד. חשוב מאד לציין את הנושא בצורה ברורה בשורת הנושא

בהעדר שפה לא מילולית כמו חיוך, או מבט, המייל מהווה כר נרחב לאי הבנות. לכן מוכרחים להיות רגישים לטון. אין להשתמש בסרקזם במייל. אם בלי משים פגעת במישהו מומלץ להתנצל. הגזמה בכתיבת מיילים או בתגובות אינה משרתת את העניין

מומלץ לקרוא בעיון ועד הסוף לפני שמשיבים. אין צורך לחזור על על מה שכבר נכתב, אלא להוסיף נימוק שעדיין לא הוזכר

לפני משלוח המייל חשוב לבדוק אם יש בו פליטות קולמוס

על הדיון להיות עניני, ראוי להמנע מלהתייחס לאישיות של הכותבים הקודמים אם הגבת מתוך כעס עדיף לחכות כמה שעות, לקרוא שוב את הכתוב ורק אז לשקול אם לשלוח את המייל אם ברצונך להתייחס אישית ולענות למייל ספציפי כדאי לשלוח רק למכותב. זה רלוונטי גם במקרים כמו הודעה על מינוי או פרס. רצוי לכתוב את הברכה אישית ולא בהשב לכולם רצוי לא להשתמש בסימני פיסוק מיותרים והדגשים. בשפת המייל זאת המקבילה של צעקה. ההנחה היא שכולנו מיומנים בהבנת הנקרא.כלל זה הוא במיוחד רלוונטי למייל שמיועד לכלל הקהילה, במייל פרטי ההתנהלות יותר חופשית למשתמשים חדשים ברשת רצוי לפרט את השם המלא ולהסביר בקיצור מה הקשר שלהם לנושא הנדון ולבסוף החשוב מכל. אין להשתמש בלשון פוגענית ובכינויי גנאי. בכלל עדיף להמעיט בשמות תואר כשמתייחסים לאדם אחר ויש להשתדל להיות מנומסים ומכבדים מבוסס עלמאמר מאת מייקל הייאט ״אימייל 101״ וערוך בעזרתם של חברי הקהילה

מה לא קביל להעברה ברשת:

 • העתקי מכתבים המיועדים לנמענים אחרים שאינם כלולים ברשת
 • מכתבי שרשרת
 • תגובות קצרות שאינן מפורטות ומנומקות.
 • תגובות משמיצות או לא מנומסות
 • הודעות פרטיות כאשר מדובר ברכב בלבד ולא בדירה (ובמיוחד דירה מרוהטת) שקשה למצוא אותה.
 • הודעות אנונימיות
 • כאשר מגיבים על הודעה קודמת, רצוי למחוק אותה ולהשאיר את התגובה בלבד. במקרה הצורך, ניתן לצטט קטעים קצרים.
 • רצוי לא לצרף חתימה מפורטת להודעה.

שפות התקשורת ברשת

 • שפות התקשורת המשמשות תדיר ברשת הן עברית ואנגלית. קח/י בחשבון שלעיתים קרובות יש בעיות בקריאת דואר בעברית בעיקר כאשר ישנה התכתבות חוזרת ונשנית בין חברי הרשימה.
 • כתיבה בערבית אפשרית כמו גם כתיבה ברוסית ואמהרית. לא היה לנו ניסיון מעין זה עד כה אבל תמיד יש לצפות לחידושים וחדשנויות.
 • כאשר את/ה כותב בשפה שאינה עברית או אנגלית אנא הודע למנהל הרשימה מראש מה תוכן הדואר האלקטרוני על מנת לעזור לו להחליט האם החומר מתאים לרשימה.

לתשומת לבך

המידע והדעות המובעות ברשימה הם על דעת הכותבים ואחריותם/ן בלבד.


רשתות אלקטרוניות נוספות

לרישום לרשימת מדעי החברה-ישראל.

לרישום לרשת מדעי הרוח-ישראל.


רשת דוקטורנטים ארצית של סטודנטים במדעי החברה


רשת מעברים לפוסטדוק -לדוקטורנטים באמצע הדרך ולפוסטדוקטרנטים/תיות

רשת פוליטיקס - האגודה הישראלית למדע המדינה. אחראי הרשת יוסי גנאל yosiganel@hotmail.com

רשת מדיניות חינוך-ישראל מדיניות חינוך-ישראל. אחראי נחום בלס nachum03@gmail.com

רשת מדיניות חברתית [1]. להצטרפות ניתן לשלוח מייל לד"ר רוני הולר:roni.holler@mail.huji.ac.il

רשת האוניברסיטה העברית קישור, פתוחה רק לקהיליית האוניברסיטה העברית

רשת שמוקדשת להוראה אקדמית בישראל. מנוהלת על ידי פרופ מיכאל ברנדייס Michael Brandeis <michael.brandeis@mail.huji.ac.il>

פורומים אקדמיים לדיון בנושאי השכלה גבוהה


.

העולם של ויקי

טכנולוגיית ויקי פותחת מגוון של אפשרויות לקידום הוראה ומחקר באמצעות שיתוף פעולה. להלן מספר דוגמאות וקישורים שעשויים לסייע בעניין זה:
.

כלים אישיים